otesánek

Úspěšný hackaton, kdy nadšenci naprogramovali eshop na nákup dálničních známek, posloužil k tomu, abychom byli hrdí na to, jak jsme šikovný národ (kterým vládnou nemehla) a také k tomu, aby se při spuštění testovací verze některá vládnoucí nemehla, nechala vyfotografovat a trochu se vyprsila, jako že všechno je ok a bude líp.

Už jenom tenhle moment stojí za zaznamenání a za úvahu, jestli bychom si tedy my šikovní, nebo my, kteří máme šikovné kámoše, neměli dělat všechno sami a státu, který nedělá nic, jenom odvádět daně, což jistě vrtá hlavou takové ministryni financí: protože stát, který nic nedělá a jenom kasíruje by mohl být v černých číslech a ani by to moc nestálo.
Je tady však ještě cosi, co se celou dobu dělo pod povrchem viditelných událostí a co v té slávě a dojímání se nad tím, jak jsme skvělí poněkud zapadlo.
Web dfens-cz.com upozornil na zadání, která se zmíněného dálničně — známkového eshopu týká a které v originále najdete na stránkách ministerstva dopravy a ze kterého vyplývá, že nešlo jenom o dálniční známky, ale i o napojené služby, ke kterým by takové udělátko mohlo sloužit.
Stručně a nekorektně řečeno jde o mega, tedy spíše MEGA udělátko, které v míře nebývalé dovolí sledovat, spíše šmírovat, cokoliv co se bude pohybovat v dosahu kamer, ale také vrtulníků a policejních automobilů a dokonce možná i automobilů najatých zmocněnou firmou. A samozřejmě nejen sledovat, ale také stíhat a pokutovat. Včetně plošného měření průběžné rychlosti, třeba.
Argument o větší bezpečnosti a dohledu nebyl, celkem pochopitelně, v debatě o ceně zakázky použit, protože jsme pořád svobodná země a šmírování tohoto druhu je obvyklejší spíš na východ od našich hranic. Nebo ne?
Jestli máte pocit, že maluju čerta na zeď připomínám fakt, o kterém informoval Hlidacipes.org už v roce 2016, tedy že policie uchovává fotografie z radarů nejen u vozidel, která porušují dopravní předpisy, ale vozidel úplně všech po dobu rozhodně delší, než je nezbytně nutná.
Předpokládám, že podobný postup může najít u části veřejnosti pochopení a možná dokonce podporu, potom by ale bylo dobré přeformulovat definici státu a jeho pravomocí.
Myslím, že přítomnost velkého bratra si připouštíme všichni, ale taky, že velký bratr Otesánk nás zatím pořád překvapuje.
Než nás úplně sežere.
(psáno pro reflex.cz)

Podobné články

Close