otesánek

Úspěšný hackaton, kdy nadšenci naprogramovali eshop na nákup dálničních známek, posloužil k tomu, abychom byli hrdí na to, jak jsme šikovný národ (kterým vládnou nemehla) a také k tomu, aby se při spuštění testovací verze některá vládnoucí nemehla, nechala vyfotografovat a trochu se vyprsila, jako že všechno je ok a bude líp.

Už jenom tenhle moment stojí za zaznamenání a za úvahu, jestli bychom si tedy my šikovní, nebo my, kteří máme šikovné kámoše, neměli dělat všechno sami a státu, který nedělá nic, jenom odvádět daně, což jistě vrtá hlavou takové ministryni financí: protože stát, který nic nedělá a jenom kasíruje by mohl být v černých číslech a ani by to moc nestálo.
Je tady však ještě cosi, co se celou dobu dělo pod povrchem viditelných událostí a co v té slávě a dojímání se nad tím, jak jsme skvělí poněkud zapadlo.
Web dfens-cz.com upozornil na zadání, která se zmíněného dálničně — známkového eshopu týká a které v originále najdete na stránkách ministerstva dopravy a ze kterého vyplývá, že nešlo jenom o dálniční známky, ale i o napojené služby, ke kterým by takové udělátko mohlo sloužit.
Stručně a nekorektně řečeno jde o mega, tedy spíše MEGA udělátko, které v míře nebývalé dovolí sledovat, spíše šmírovat, cokoliv co se bude pohybovat v dosahu kamer, ale také vrtulníků a policejních automobilů a dokonce možná i automobilů najatých zmocněnou firmou. A samozřejmě nejen sledovat, ale také stíhat a pokutovat. Včetně plošného měření průběžné rychlosti, třeba.
Argument o větší bezpečnosti a dohledu nebyl, celkem pochopitelně, v debatě o ceně zakázky použit, protože jsme pořád svobodná země a šmírování tohoto druhu je obvyklejší spíš na východ od našich hranic. Nebo ne?
Jestli máte pocit, že maluju čerta na zeď připomínám fakt, o kterém informoval Hlidacipes.org už v roce 2016, tedy že policie uchovává fotografie z radarů nejen u vozidel, která porušují dopravní předpisy, ale vozidel úplně všech po dobu rozhodně delší, než je nezbytně nutná.
Předpokládám, že podobný postup může najít u části veřejnosti pochopení a možná dokonce podporu, potom by ale bylo dobré přeformulovat definici státu a jeho pravomocí.
Myslím, že přítomnost velkého bratra si připouštíme všichni, ale taky, že velký bratr Otesánk nás zatím pořád překvapuje.
Než nás úplně sežere.
(psáno pro reflex.cz)

Podobné články

Mrkněte taky na

Close
Close